AJANDA

Romantik ve Zamansız

Kültür ve sanat hayatına Şubatta romantik etkiler, Mart ayında ise zamansız etkinlikler ve mekânlar damga vuruyor.

ALICE

07 Şubat - 23 Mayıs / www.zorlupsm.com

EQ

Lewis Carroll’un muhteşem hayal gücünün ürünü Alice Harikalar Diyarı’nda Serdar Biliş’in yönetmenliği ve Beyhan Murphy’nin koreografisiyle çağdaş bir müzikal uyarlama olarak seyirciyle buluşuyor. ALICE adıyla izleyicisinin karşısına çıkan müzikalde Serenay Sarıkaya “Alice” karakterine, Ezgi Mola “Kraliçe”, Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” karakterlerine hayat verecek. Müzikal; iddialı sahne prodüksiyonu, etkileyici görsel efektleri, fantastik kostümleri, müziği ve oyuncu kadrosu ile büyüleyici bir sahne şovuna davet ediyor. Bir de not düşelim: 150 yıl önce kaleme alınmasına rağmen günümüzde de yazıldığı dönemki kadar ilgi gören Alice Harikalar Diyarı’nda bugüne kadar 174 dile çevrildi.


Yüzler ve Yerler

23 Ocak-9 Mart / www.akbanksanat.com

EQ

Akbank Sanat’ta 23 Ocak’ta başlayan ve 9 Mart’a kadar devam edecek olan sergiyi görmediyseniz son şansınız. Theo Eshetu sergide iki video enstalasyon sunuyor. Bunlar, sanatçının bir portre fotoğrafları serisinin eşlik ettiği Atlas Fractured (2017) ile The Slave Ship (2015) adlı çalışmalarından oluşuyor. Akbank Sanat, sanatseverleri sergiye şu ifadelerle davet ediyor: “Kültürel kimlikler hiçbir zaman sabit ve tanımlı olmamış, politik gelecek tasarıları tarafından oluşturulmuş ve biçimlendirilmiş, tarihsel olaylar tarafından inşa edilmiş ve yıkılmış, kültürel nesnelerin yerlerinden edilmesiyle ve nüfusların göç etmesiyle dalgalanmalar göstermiştir; bunların hepsi de zamanın akışı içinde kimlikleri sabitlemenin olanaksızlığına işaret eder gibi görünmektedir, çünkü kimlikler doğaları gereği sürekli değişim içerisindedir. Bizim tek tanımlayabileceğimiz şimdiki zamandır…”


Dany Brillant’tan Fransız Şansonları

14 Şubat / www.zorlupsm.com

EQ

Fransız şansonlarını günümüze taşıyan isimlerin başında gelen Dany Brillant, Sevgililer Günü’nde romantik şarkılarıyla müzikseverlere özel bir konser verecek. Dany Brillant, Akdeniz ritimlerinden Fransız melodilerine ve Porto Riko ezgilerine uzanan geniş müzik repertuvarı ve göz alıcı sahne performansı ile unutulmaz ânlar vaat ediyor. Müzik hayatına 1985’te sahnelenen bir kabareyle başlayan Brillant, ilk albümü C’est Ça Qui Est Bon’u 1991’de yayınladı. Caz ritimleriyle zenginleştirilmiş Suzette şarkısıyla dünya çapında üne kavuşan sanatçı, Fransız müziğine salsa ve caz ritimleriyle yeni bir yorum katmasıyla tanınıyor.


Kültür Hayatına Alt Kat'tan Katkı

Mart / www.iksv.org

EQ İKSV tarafından, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle Nejat Eczacıbaşı Binası’nın en alt katında yeni bir mekân açılıyor. Mart 2019’da faaliyete başlaması planlanan İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı, toplamı 120 metrekareye yayılan etkinlik ve çalışma alanlarıyla iki ana bölümden oluşacak. Kültür ve sanatta katılımcı yaklaşımların benimsenmesi amacıyla, yıl boyunca farklı disiplinlerde etkinlik ve atölye programları sunacak İKSV Alt Kat, öncelikli olarak çocuklar, gençler ve kültür ve sanata erişimi kısıtlı olan gruplara ulaşmayı da hedefliyor. Farklı grupların kendini ifade etme ve kültür-sanatı deneyimleme şansı bularak, kültür hayatına ve üretimine katılımını teşvik edecek mekân, İKSV binasında bir kamusal alan yaratarak izleyiciye ulaşmada yeni yollar açmaya, kültür ve sanata erişimin önündeki engelleri kaldırmaya öncelik verecek. Sanatseverler Mart’ta İKSV’ye mutlaka yolunu düşürmeli.


Zamanın Ötesinde

18 Mart / www.sureyyaoperasi.kadikoy.bel.tr

TRT İstanbul ve Ankara radyolarında verdikleri canlı konserler, tematik ve renkli program seçimleri, samimi sunumları ve dinleyiciyle kurdukları sıcak bağlarla tanınan Duo Fidelis, flüt sanatçısı Zeynep Keleşoğlu ile piyanist Orçun Orçunsel’den oluşuyor. İkili; Debussy, Reinecke ve Jolivet’nin flüt repertuvarının temeli sayılan eserlerini, Orçunsel’in Aydın’da 2300 yıllık bir mezar taşında keşfedilmiş, dünyanın en eski ikinci şarkısı üzerine bestelediği Seikilos Epitaph adlı eseri ile derliyor. İkili, konserlerinde antik dünyanın mitolojik ve gerçek hikâyelerini, farklı dönemlerin müzikal yaklaşımlarıyla buluşturarak, izleyicilerini zamanın ötesinde bir yolculuğa davet ediyor. EQ

 • SÖYLEŞİ
  Mario Levi: Tramvay Durağındaki Sohbetten Doğan Roman

  Yazarlığının 35. yılına girerken 14. kitabı okurla buluşmaya hazırlanan Mario Levi’ye konuk olduk bu sayımızda. Kadıköy: Bir Cuma Rüzgârı isimli yeni kitabının heyecanını paylaştık.

  YAZININ DEVAMI
  EQ
 • ANT YAPI'DAN HABERLER
  Türkiye’nin ilk Sağlık Rezidansı ANTWELL LIFE CARE RESIDENCE

  Bugüne kadar pek çok projesiyle sektörde öncü rol üstlenen Ant Yapı’nın ilk sağlık projesi Antwell Life Care Residence’ ta hazirandan itibaren yeni bir yaşam başlıyor.

  YAZININ DEVAMI
  EQ
 • SANAT / PORTRE
  Türk Edebiyatının Can Suyu Kadın Yazarları

  Toplumsal cinsiyetçiliğin hüküm sürdüğü bu topraklarda kadın yazar olmak zor. Görünmemek, duyulmamak, yok hükmünde sayılmak demek. Buna rağmen edebiyatımızın mihenk taşları olmuşlar.

  YAZININ DEVAMI
  EQ
 • SAYININ YILDIZI
  Ant Yapı Turizm Yatırımları

  Ant Yapı turizm yatırımları bir rüyayı gerçek kılıyor. İster kış ortasında, ister yazın sıcağında; iş gününde ya da özel zamanlarda 365 gün tatil vaat ediyor. Modern zamanların iş gezginlerine, ailem olmadan asla diyenlere, evini yanında götürmek isteyenlere...

  YAZININ DEVAMI
  EQ
 • EKOLOJİ
  Poşetsiz Günler ve Geri Dönüşen Hayat

  İnsan sağlığında tedavisi güç hasarlar bıraktığını yeni yeni fark ettiğimiz naylon poşetler hayatımızdan çıkıyor. Hem de şok etkisiyle, kanun gücüyle. Naylon poşetlerle vedalaşmak meşakkatli olacak gibi görünüyor.

  YAZININ DEVAMI
  EQ
 • ANT YAPI DOSTU
  Safiye Kurt: ANTHILL Benim Şansım, Güvende ve Huzurluyum

  Ant Yapı’nın, İstanbul’un en köklü ilçesi Şişli-Bomonti’deki projesi Anthill’in 12. katında yaşam süren Özlem Safiye-Serdar Kurt çiftine konuk olduk bu sayımızda. Hem evlerine hem de işyerlerine.

  YAZININ DEVAMI
  EQ
 • SEYAHAT
  Van Kadim Kültürlerin Mirası

  Son yıllarda gezginlerin popüler uğraklarından biri olan Van, antik kültürlerin izlerini taşıyan tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin mutfağıyla da konuklarını en iyi şekilde ağırlıyor.

  YAZININ DEVAMI
  EQ
 • SAĞLIKLI YAŞAM
  Bora Ercan Başka Bir Hayat Mümkün

  Sağlıklı yaşama giden yollardan biri olan yogayı anlamak için yüzeyin biraz daha altına bakmaya cesaret ettik ve Hariom Yoga’nın kurucusu Bora Ercan’ın kapısını çaldık.

  YAZININ DEVAMI
  EQ
 • LEZZET
  Haydi Beyler Mutfağa!

  14 Şubat ve 8 Mart vesilesiyle erkeklere pratik yemek tarifleri. Sevgiliye yemek yapmak jestlerin en romantiği olsa gerek. Hele bunu yapan bir erkekse.

  YAZININ DEVAMI
  EQ