AJANDA

Eski Yıla Sanatla Veda

2018’in sanat etkinlikleri için sayılı gün kaldı. Yeni yılın ilk etkinlikleri ise sanatseverleri mutlu edecek türden. İşte müzikten dansa sergiden konferansa Aralık 2018 - Ocak 2019 sanat etkinlikleri.

16 Ocak 2019

Akdeniz’den sıcak bir esinti: NES
İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki şehri Valensiya’da yolları kesişen üç yetenekli müzisyenin kurduğu NES, ocak ayında Akbank Sanat’ta müzikseverlere doyulmaz bir müzik ziyafeti çekecek. Fransız-Cezayirli şarkıcı/çellist Nesrine Belmokh, Fransız çellist Matthieu Saglio ve İspanyol perküsyoncu David Gadea’dan oluşan NES’in büyülü notaları, cazdan klasiğe, soul müzikten Arap geleneksel müziğine kadar uzanıyor. Müzikte ufkun ötesini merak edenler kaçırmamalı.

www.akbanksanat.com

27 Aralık 2018 - 3 Ocak 2019

Anthony Cragg: Belgesel gösterimi
İstanbul Modern'de, “Anthony Cragg: İnsan Doğası” sergisi kapsamında Ralph Goertz’in yönetmenliğini üstlendiği Anthony Cragg: Dünyadan Parçalar adlı belgeselin ücretsiz gösterimi yapılacak. Cragg’in, Almanya’nın Wuppertal kentindeki stüdyosunda geçen belgesel, sanatçının buradaki üretimine odaklanıyor. Organik ve inorganik malzemelerin heykellere dönüşme süreçleri, yapıtların üretim aşamalarını farklı tekniklerle yürüten aktörlerle bir arada yansıtılıyor. Sanatçı, düşünce dünyasına ek olarak sanata dair yaklaşımlarını stüdyosundaki farklı mekânlarda aktarıyor.

www.istanbulmodern.org

20 Kasım - 29 Aralık

Erol Kınalı Sergisi
Heykeltıraş ve ressam Erol Kınalı’nın yarım asırlık sanat hayatının en önemli çalışmalarını kapsayan retrospektif sergi, İş Sanat Kibele Galerisi’nde 29 Aralık’a kadar gezilebilir. Heykel ve resmi yaratıcı tekniklerle bir araya getiren sanatçının eserlerinde çok boyutluluk ve çoğul kimliğin çeşitliliği, karakteristik özellik olarak dikkat çekiyor. Farklı insan formları üzerinde çalışan Kınalı, eserlerinde çamur, alçı, beton, bronz, alüminyum ve polyester gibi birbirinden çok farklı malzemeler kullanıyor. Kınalı’nın eserlerinin Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Avusturya, Çekoslovakya, Rusya ve Mısır’da da sergilendiğini hatırlatalım.

www.issanat.com.tr

5 Aralık 2018 - 1 Nisan 2019

Sabancı’da Konferans Serisi
S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Holding’in katkılarıyla 18 Ekim 2018’de ziyarete açılan ve 1 Nisan 2019’a kadar devam edecek olan “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisi etkinlikleri kapsamında konferans serisine ev sahipliği yapıyor. 15 günde bir çarşamba akşamları düzenlenecek ücretsiz konferanslarda, Rus Avangardı kapsamlı bir çerçevede ele alınacak. Rus Avangardı’nın mimari, sanat, tiyatro, edebiyat ve tasarım gibi farklı alanlardaki üretiminin inceleneceği etkinlikte, aynı zamanda bu sanat akımının tarihsel gelişimi de aktarılacak.

www.sakipsabancimuzesi.org

25 Ocak 2019

Flamenko ve Elektro Müziğin Büyücüsü: Ariadna Castellanos
Ariadna Castellanos’un günümüz elektronik ritimlerini, ateşli ve geleneksel flamenko ile buluşturduğu müziği, her yaştan her kesimden hayran kitlesine hitap ediyor. Berklee College of Music’ten “Presidential Award” alan ilk İspanyol olan Ariadna Castellanos, önemli flamenko sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşıyor. Flamenko hayranları bu etkinliği not almalı. www.issanat.com.tr

 • HABERLER
  ANTTEQ’in Moskova Gururu

  Ant Yapı grup şirketlerinden ANTTEQ, Rusya’daki faaliyetlerinden ötürü onurlandırıldı. ANTTEQ, Moskova Şehir Yönetimi tarafından, “İnsan Kaynakları Gelişimi” kategorisinde en çok istihdam sağlayan 3. şirket seçildi.

  YAZININ DEVAMI
 • ANT YAPI DOSTU
  Antasya’da NEFES’e Uyanmak

  Anadolu Yakası’nın tam ortasında, her iki köprünün arasında, uçsuz bucaksız ormanla çevrili hem doğaya hem de modern hayata yakınlığıyla özel bir proje olan Antasya’nın 14. katında Nefes Koçu Devleten Ok’a konuk olduk bu sayımızda.

  YAZININ DEVAMI
 • SANAT / PORTRE
  Freddie Mercury Efsanesi

  Sıradışı sesi ve sahne performansıyla dünyanın en güçlü vokallerinden kabul edilen Queen grubunun efsane solisti Freddie Mercury, ölümünden 27 yıl sonra bir kez daha liste başı.

  YAZININ DEVAMI
 • SAĞLIKLI YAŞAM
  Hedef Bütünsel Beslenme

  Hayat, günlük rutininde akarken çoğu kez ne kadar özel bir anı yaşadığımızın farkına bile varmayız çoğumuz. Ama an gelir çember kırılır. Hayatımızı bugüne kadar nasıl da çarçur ediverdiğimizin bilincine varırız.

  YAZININ DEVAMI
 • TARİHTEN SAYFALAR
  2018 Böyle Geçti

  Tüm dünya yeni bir yılı karşılamanın heyecanı içinde. Yenilik elbette başlı başına umut vaat eden bir olgu. 2019’un barışın ve sevginin yılı olması dileğiyle 2018’i de hatırlayarak uğurlayalım istedik...

  YAZININ DEVAMI
 • SEYAHAT
  Kaplıcalar Şifa Dağıtıyor

  Alternatif tıbbın tüm dünyada yükselişe geçmesiyle doğru orantılı olarak kaplıcalar da yeniden revaçta. Hem debi ve sıcaklıkları hem de çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleriyle kaplıcalar açısından oldukça zengin bir ülkeyiz...

  YAZININ DEVAMI
 • SPOR
  Yeni Başlayanlar İçin Kayak

  Kayak sporu açısından şanslı ülkeler arasında sayılabiliriz. Uludağ, Palandöken, Kartepe, Ilgaz, Erciyes, Elmadağ… Her kış binlerce kayaksever bu merkezlerde gönül verdikleri bu sporun keyfini çıkarıyor.

  YAZININ DEVAMI